Projekt CZ-SK SOUTH LIFE ve volné přírodě pokračuje bez problémů

I přes šíření nákazy koronavirem projekt CZ-SK SOUTH-LIFE na lokalitách ve volné přírodě v jižních Čechách pokračuje. Zaměstnanci Krajského školního hospodářství (dále jen KŠH), které je jedním z partnerů projektu, dokončili první fázi prací na lokalitě Sokolí hnízdo a bažantnice u Nových Hradů na Budějovicku.


Zaměstnanci KŠH zde stanoveným a k přírodě šetrným postupem vybrané dřeviny ošetřili na základě doporučení odborné studie, která vznikla přímo pro tento projekt, obsahující jak dendrologický, tak entomologický výzkum. 
„Doposud jsme ošetřili 30 stromů. Veškeré naše zásahy se řídí přírodou. Ořezy probíhají mimo hnízdní sezónu, seče před nebo po odkvětu vzácných a ohrožených rostlin, případně reagujeme na výskyt dalších druhů ohrožených živočichů. Na vybraných místech je plánována výsadba celkem 110 stromů,“ uvedla Eva Ježková z Jihočeského kraje. Bude se jednat o různé druhy listnaných stromů, jako například dub letní či lípa srdčitá.


Cílem prací, které zaměstnanci KŠH dělají z vysokozdvižné plošiny přímo v korunách stromů je zachovat vhodný biotop pro páchníka (Osmoderma eremita) a zvýšit jeho populaci. „Důležité je zároveň zajistit stabilitu porostu a k tomu provádíme ošetření vybraných stromů a jejich nejbližšího okolí. Například zajistíme dostatečný sluneční osvit odstraněním stínících dřevin,“ uvedl Ladislav Lešák, manažer lokalit projekt CZ-SK SOUTH-LIFE, který je momentálně jedním z našich největších projektů týkajících se ochrany přírody v České republice. Vedle páchníka se projekt zabývá ochranou kriticky ohrožené rostliny – hořečku mnohotvarého českého a dalšího rovněž kriticky ohroženého brouka - střevlíka Menétriésova.


Důvodem přerušení prací na Novohradsku je začínající hnízdění ptáků na ošetřených stromech. „Jedná zejména o druhy využívající ke hnízdění dutiny. Například strakapoud prostřední a žluna šedá. Samozřejmě se na lokalitě vyskytují i ostatní šplhavci (datel černý, žluna zelená, strakapoud velký) a v blízkosti řeky Stropnice jsem zaslechl i strakapouda malého,“ uvádí Ladislav Lešák. Z „nešplhavých“ druhů ptáků zde hnízdí i holub doupňák či puštík obecný. „Při práci bychom mohli ohrozit i např. pěvce, hnízdící v podrostu pod stromy nebo dravce, kterým vadí rušení i v poměrně velké vzdálenosti od hnízda,“ jmenuje Lešák. Pracovníci Krajského školního hospodářství zde budou pokračovat na podzim, až skončí hnízdění ptáků.


V rámci projektu CZ-SK SOUTH LIFE pečují pracovníci KŠH stejným způsobem o lokality na Vrbenských rybnících, Vlašimské Blanici, Lužnici a Nežárce, Hlubockých hrázích, Hlubockých oborách a v zámeckém parku v Blatné.